Wiadomości

  • 18 maja 2026

[FOTO] Odkrycie IPN na cmentarzu w Cieszynie. To mogą być szczątki Żołnierzy Niezłomnych

Jak podaje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, na cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej w Cieszynie odkryto szczątki, które według wstępnych analiz mogą należeć do żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazanych na śmierć i rozstrzelanych w 1946 roku. Trwają prace identyfikacyjne, które mają potwierdzić tożsamość ofiar.

Odkrycie IPN na cmentarzu w Cieszynie. To najprawdopodobniej szczątki Żołnierzy Niezłomnych · fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN
Odkrycie IPN na cmentarzu w Cieszynie. To najprawdopodobniej szczątki Żołnierzy Niezłomnych


Prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Katowickiej w Cieszynie, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, prowadziło od 6 do 13 maja.

- Celem badań było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazanych 15 czerwca 1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach (na sesji wyjazdowej w Cieszynie) na karę śmierci i rozstrzelanych 2 sierpnia 1946 r. w cieszyńskim więzieniu: kpt. Edwarda Bąka „Strzemię” (komendanta NZW na powiat cieszyński), Karola Bączka „Karlik”, Jana Dziedzica „Mściciel”, Władysława Grenia „Sówka”, Emila Michnika oraz Jana Piaseckiego vel Stefana Wójcika „Tygrys” - przekazał IPN.

W jednej z akcji NZW przeprowadzonej w październiku 1945 roku pod Pogórzem, której celem było przejęcie samochodu na potrzeby organizacji, zginęli wysoki oficer sowiecki i szofer, a drugi oficer został ranny. Skierowało to na cieszyńskie struktury Podziemia Niepodległościowego całą uwagę miejscowego UB i NKWD. Rozpracowanie przez agenturę i liczne aresztowania doprowadziły do rozbicia komendy i patroli partyzanckich tuż przed planowaną przez NZW większą akcją zbrojną na PUBP w Cieszynie.

- Wytypowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN już wcześniej obszar sześciu więziennych mogił z 1946 r. nie był dotąd dostępny; na tym etapie udało się jednak przeprowadzić skuteczne prace w czterech takich miejscach. Pomimo bardzo trudnych warunków, odnaleziono szczątki ludzkie, które według wstępnej analizy antropologicznej mogą należeć do poszukiwanych ofiar - dodał Instytut Pamięci Narodowej.

Jak poinformował, podjęte szczątki zostały przekazane do dalszych badań w celu identyfikacji genetycznej. Podczas prac odkryto żeliwną stelę, potwierdzającą dawny numer grobu zapisany w księdze cmentarnej, a przy szczątkach jednej z poszukiwanych ofiar - guziki i medalik szkaplerzny.

mp / beskidy.cafe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.